A mi kultúránkban, ahol az ápolt külső alapkövetelmény, magától értetődik, hogy az izzadságszagot nem toleráljuk sem magunkon, sem másokon.
Ezért reggelente rutinszerűen kenjük magunkra a dezodorokat, izzadásgátlókat. A kettő közti különbség, hogy a dezodorok a szagot okozó baktériumokat hatástalanítják, az izzadásgátlók pedig magát az izzadást szüntetik meg, vagy legalábbis jelentősen csökkentik.
Kaphatóak már olyan készítmények is, amelyeknek 24-48-72 órán át tart a hatása. Azt nem tanulmányoztam, hogy fürdéssel vagy fürdés nélkül :), de gondolj bele, mennyi kemikália szükséges ahhoz, hogy ezt a természetes folyamatot – az izzadást – ennyi ideig elfedjék.
A dezodorok, izzadásgátlók több veszélyes anyagot is tartalmaznak...
...parabéneket, propilénglikolt, triklózánt, sodium lauryl sulfate-ot, szintetikus illatanyagokat és nem utolsósorban pedig az aktív összetevőket: az alumínium-származékokat, mint pl.
- Aluminum chloride
- Aluminum zirconium tricholorohydrex glycine
- Aluminum chlorohydrate
- Aluminum hydroxybromide
Legtöbben azért használnak izzadásgátlókat, hogy elfedjék a kellemetlen szagokat és/vagy csökkentsék az izzadás mértékét.
Testünk folyamatosan termeli az izzadságot, de időnként ez a folyamat fokozódik. Funkciója, hogy hűti a testet, amikor melegünk van, stressz esetén („meleg helyzetekben”) is több termelődik, illetve méregtelenít (ill. méregtelenítene) is.
Az izzadásgátlók hatására bent szorult méreganyagok – mivel ki nem jutnak – a szervezetben tovább keringenek és felhalmozódnak, amiknek hosszú távon olyan káros hatásai is lehetnek, mint pl. az Alzheimer-kór és a rák.
Mindennap alumínium tartalmú izzadásgátlót dörzsölünk a hónaljunkba – ez akár mellrákhoz is vezethet (férfiaknál is!)
Kísérletek szerint „az alumínium tartalmú mellszövet a külső (hónaljhoz közeli régiókban) szignifikánsan nagyobb volt, mint a belső régiókban”.(Bővebb infó itt).
Ez azért történhet, mert az alumíniumnak genotoxikus a hatása: károsítja a DNS-t, így mutációkat, akár rákot is létrehozhat.
1993-ban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is elismerte, hogy a szervezetben felhalmozódott alumínium és az Alzheimer-kór között összegfüggés van, egy másik szervezet (The Agency for Toxic Substances and Disease Registry) pedig azt állította, hogy az alumínium nagy koncentrációban légzőszervi és idegrendszeri problémákat is előidézhet.
Ezenkívül, az alumínium gátolja a kalcium felszívódását, így csontvesztést is okozhat.
Működése: az alumínium-ionok bekerülnek a sejtekbe, ahol megduzzadnak és eltömítik azokat, ha a verejték ki akarna jutni a bőr felszínére, meggátolva ezzel az izzadást. Ez csak ideig-óráig működik – ki mennyire izzad -, hiszen az alumínium-ionok hatása is csökken.
Ezért lehet szükség arra, hogy egy nap akár többször is bekenjük magunkat, és ezért fejlesztik ki a gyártók a minél tovább tartó izzadásgátlókat is.
Amikor úgy döntesz, hogy abbahagyod az alumíniumos dezodorok/ izzadásgátlók használatát, készülj fel, hogy a szervezeted kapni fog az alkalmon – már nem lesznek eltömődve a pórusai – és gőzerővel elkezd méregteleníteni.
Magyarul: előfordulhat, hogy egy nap többször is mosakodnod/ zuhanyoznod/fürdened kell, de jó hír, hogy ez csak egy ideig tart – úgyhogy ne add fel!
- Szuper egyszerű és szuper hatékony kombó. Egy zárható tárolóban 1 rész szódabikarbónát összekeverünk 6 rész kukoricakeményítővel. Lezárás után alaposan összerázzuk, hogy teljesen összekeveredjenek. És már kész is.Használd úgy, mintha púder lenne: reggelente (vagy amikor csak akarod) kend be vele a hónaljad. Illatosíthatod tiszta, 100%-os illóolajakkal is, de csak óvatosan – pár csepp több mint elég; a hónalj bőre érzékeny, ezért erősebb illóolajakkal, mint pl. a fahéj, inkább ne kísérletezz! Vannak más antibakteriális hatású illóolajak is (rozmaring, zsálya, citromfű, teafa), ezek is hatékonyan segítenek megelőzni az esetleges „szagosodást”, de használhatsz bármilyen illóolajat.
- Por dezodor 2.100g szódabikarbónát
100g kukoricakeményítőt
néhány csepp teafa olajat (100%-os!)
2 babérlevelet összekeverünk és egy tégelybe tesszük. Nedves hónaljra kend ezt a keveréket.
- Krémes, ápoló dezodorHozzávalók:
50g kókuszolaj (kókuszvaj)
50g kukoricakeményítő
50g szódabikarbónaMind a három összetevőt tedd egy kis lábosba vagy serpenyőbe és melegítsd addig, amíg teljesen össze nem keverednek. Erre azért van szükség, mert a kókuszolaj általában szilárd halmazállapotú (kb. 25 fok felett olvad).Ezután öntsd egy olyan tárolóba (akár egy üres krémes tégelybe), ahonnan majd könnyen hozzáférhetsz. Várd meg, amíg kihül, hűtőbe is teheted, úgy gyorsabban kész. Az elkészült krémszerű anyagot kend izzadásgátló helyett. Nyáron tartsd hűtőben, különben felolvad!
- Ezüst-kolloidGyógyszertárakban is kapható – ez egy természetes antibiotikum, antibakteriális oldat, ezért izzadásgátlásra is jó. Vattapamacsra öntsd és kend be vele a hónaljad.
- A natúrkozmetikumok között is vannak természetes alapú izzadásgátlók, ilyenek pl. a DM-ben kapható Alverde termékek (golyós és pumpás dezodor is)
- + Miben lehet még alumínium? (figyeld az összetevők címkét!)
- korpásodás elleni samponok (magnézium-alumínium-szulfát)
- sminkszerek (alumínium por a csillámló szemhéjfestékekben, stb..)
- fogkrémek
- gyógyszerek (fájdalomcsillapítók, savlekötők)
- élelmiszer adalékanyagok (szeletelt sajtok, sütőporok)
- színezékek
- naptejek (alumínium-oxid)
- alumínium edények (magas hőfokon kioldódhat az alumínium, ami bekerül az ételbe)
- konzervek
További vegyszermentes szép napot,
Varga-Darabos Andrea
szappantündér
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése